loader image

Czy niszczarka jest mądrzejsza od Twojego smartfona?
Dobre pytanie! Czy sprzęt biurowy i podręczny komputerek, jakim jest smartfon mogą być w ogóle „mądre”? To pytanie z gatunku filozoficznego! Porzućmy jednak filozoficzne rozważania i skupmy się na tym, jakie są korzyści z negocjowania i co je łączy z niszczarką oraz smartfonem.

Swego czasu byłem na spotkaniu biznesowym w drugim końcu Polski, na którym jeden z uczestników pokazał dosyć interesujący katalog sprzętu biurowego. Znalazłem tam przeróżne przyrządy piśmiennicze czyli „kancelářské potřeby”, jakby rzekli nasi weseli sąsiedzi znad Wełtawy. Aż nagle spostrzegłem jedną czy dwie strony wypełnione przeróżnymi koszo-podobnymi urządzeniami. Na moje pytanie, cóż to za maszyny – wyjaśniono mi, iż to niszczarki do dokumentów. Hmmm… ciekawość moja nie była jednak zaspokojona, ponieważ potrzebowałem wiedzieć jakie są ceny tych nowoczesnych mebli biurowych. Gospodarz wskazał mi znajdujące się tam ceny i… zdębiałem, bo jak dla mnie były baaaardzo wysokie!

Jako kupiec i jako negocjator przyzwyczajony jestem do tego, że ceny, z którymi spotykam się na fakturach zakupu są o rząd – dwa niższe od tych detalicznych, a przecież nabywcami tych urządzeń z katalogu nie byli Pan Kowalski i Pani Malinowska z ulicy, lecz firmy! Wyraziłem więc bez ogródek moje zdziwienie przed gospodarzem, który bronił tych cen i podkreślał, że za nimi stoją marki firm. Dodam tylko, że przykładowe ceny tych urządzeń – uwaga! niszczarek dokumentów – sięgały 1200 zł brutto! Według mnie owo piękne urządzenie powinno kosztować mojego gospodarza max. 150-180 zł – składało się na nie kilka kg plastiku, silniczek, wałek i odrobina elektroniki (myślę, że mniej niż w kieszonkowym kalkulatorze).

Zapytałem więc gospodarza – czy mam rozumieć, że niszczarka za 1200 zł ma w sobie tyle zaawansowanej technologii, co mój telefon z „gruszką” za 1200 zł? Wzbudziłem konsternację.

Czyżby moi rozmówcy uważali niszczarkę za przedstawicielkę wyższej cywilizacji niż popularny telefon „z gruszką”?

Regulamin sklepu

 

Masz pytania?

 

- napisz

kontakt@negocjujzglowa.pl

- lub zadzwoń 533 963 133

Formularz kontaktowy

4 + 8 =

Zaprojektowane przez Alento