loader image

Najsłabsze ogniwo w łańcuchu
Każdy łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo – wiem, wiem, słyszałeś to już wiele razy i sprawdziłeś to w praktyce tak dosadnie, że mógłbyś napisać na ten temat rozprawę. Myślisz o maszynach, o umowach i o transporcie… myślisz też o ludziach, którzy są tym najsłabszym ogniwem – niestety najczęściej!

Pracownik mojego działu zakupów miał kiedyś taką sytuację – przygotowywał się do negocjacji, szukał danych, sięgał po swoje ulubione arkusze. Poprosił nawet księgową o przygotowanie odpowiednich zestawień. Siedział ofiarnie do późna w biurze, sklejał wszystko w całość, aby móc wyjść do kontrahenta z garścią argumentów. Czekał na zestawienie od księgowej. Zestawienia niestety nie będzie – dowiedział się, kiedy księgowa już od kilku godzin była w domu. Został sam na sam z kontrahentem następnego dnia. Bez pomocnych danych. Hmmm…. Co zrobił źle?

Być może zapomniał o tym, przed czym przestrzegał chiński generał ponad 2000 lat temu:

„Pora roku nie jest tak ważna, jak ukształtowanie terenu, a i te dwie okoliczności nie są tak ważne, jak więź i harmonia między ludźmi”

Czyli przygotowania i moszczenie terenu pod przyszłe spotkanie z kontrahentem są mniej ważne od więzi i harmonii między ludźmi – między przedsiębiorcą i księgową? Tak! Jeśli to dobrze zrozumiesz.

Więź i harmonia o których pisał ten generał, to we współczesnym języku zgranie, dzięki któremu w lot wiemy, dokąd chcemy podążać, kiedy i co powiedzieć. To sytuacja, którą spotka Wasz rozmówca i po zakończeniu rozmów powie, że oni z ust sobie wyjmują to, co chcą powiedzieć. Oni – czyli Ty i Twój wspólnik lub współpracownik. To zgranie jest siłą większą niż cokolwiek innego. Możecie negocjować w starym biurze, na parkingu, w środku nocy, w zimowy mróz lub letni skwar, może Was razić słońce i denerwować mucha. Mając zgranie zespołu – osiągniesz więcej niż pozwala „ukształtowanie terenu” na Twoim rynku. I uczynisz zmianę bez względu na sezon, pogodę lub apokaliptyczne zapowiedzi w mediach.

Na zakończenie mam do Ciebie prośbę .

Napisz do mnie,

Co musiałoby się stać, żeby negocjacje były dla Ciebie łatwiejsze?

Przygotowuję serię artykułów i materiałów edukacyjnych – jeśli Twój problem będzie mieścił się w obszarze moich kompetencji, to postaram się odpowiedzieć na niego w swoich materiałach. Zapraszam do śmiałego pisania 😊

Dobrego weekendu!

i pamiętaj…

Regulamin sklepu

 

Masz pytania?

 

- napisz

kontakt@negocjujzglowa.pl

- lub zadzwoń 533 963 133

Formularz kontaktowy

13 + 6 =

Zaprojektowane przez Alento